O hormonální józe jste pravděpodobně již slyšeli. Se současným stylem života se mnoho žen i dívek střetává s nepříjemnostmi spojenými s hormonálními výkyvy a s nimi spojenými komplikacemi. Možná právě proto je hormonální jóga čím dál častěji vyhledávaná a praktikovaná.
Bavíme-li se o hormonální józe, máme tím obvykle na mysli hormonální jógovou terapii - pevně danou jógovou sestavu, kterou sestavila jógová terapeutka brazilského původu Dinah Rodriguez.
Jedná se o 21 cviků, které jdou za sebou v pevně dané sestavě. Ty jsou doprovázeny intenzivní dechovou a koncentrační technikou Bhastricou, při níž velmi aktivně a rázně provádíme nádech i výdech a současně se stejnou intenzitou pohybujeme břišní stěnou. To vede k masáži orgánů, zahřátí a rozproudění energie během cvičení.
Při cvicích v průběhu sestavy postupně stlačujeme jednotlivé žlázy s vnitřní sekrecí, které se na hladině hormonů v těle významně podílejí. Tímto stlačováním dochází k harmonizace jejich funkce.
Všechny cviky této terapie jsou snadno proveditelné, nevyžadují žádné předchozí zkušenosti s jógou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Proto je hormonální jóga z hlediska zkušeností nebo fyzických predispozic vhodná pro všechny.
Skutečnost je taková, že autorská práva si Dinah velmi chrání, a proto je povoleno předávat znalosti o sestavě pouze přímo Dinah certifikovaným lektorům. Autorka taktéž vydala knihu s názvem Hormonální jógová terapie, případně DVD, které si můžete pořídit a podle nich cvičit. Osobně jsem kurz hormonální terapie absolvovala od certifikované lektory, nikoli však přímo od Dinah, a proto z etického hlediska nemohu předávat její praktické know-how. Její benefity však jistě v zájmu šíření povědomí o ní sdílet mohu.
Hladina ženských hormonů v průběhu života z různých důvodů kolísá a sestava je navržena tak, aby znovu tvorbu těchto hormonů aktivovala. Na rozdíl od běžné západní hormonální léčby toto dokáže bez vedlejších účinků.
Tato jógová sestava řeší:
- problémy spojené s hormonální nerovnováhou,
- nepříjemný průběh menopauzy,
- problematická menstruace/ovulace,
- náročný PMS,
- stres a neklid,
- energetické blokády v těle,
- ztuhlost těla,
- oslabené plíce, srdce a klouby,
- problematickou pleť,
- detoxikaci organismu,
- pocit únavy, omlazení těla i ducha,
- neplodnost,
- cysty na vaječnících,
- bolesti hlavy, kloubů,
- emoční nestabilitu,
- nespavost.
Současně lze říci, že v podstatě každá jóga je v určité míře "hormonální". Přeci při mnohých pohybech našeho těla dochází ke stlačování různých míst a žláz.
Je tedy pouze na vás, jestli se budete věnovat běžným stylům jógy, a nebo se zaměříte konkrétně na jógovou terapii a zvolíte si tak, jak intenzivně hladinu hormonů v těle ovlivníte.
Pakliže se pro hormonální jógu rozhodnete, doporučuji svůj stav a také vhodnost cvičení zkonzultovat s lékařem. Někdy se funkce stlačením zmíněných žláz spíše stimuluje, což například v případě hyperfunkce dané žlázy není vhodné, ba naopak.
Věřím, že v případě, že se začnete hormonální józe pravidelně věnovat, přinese své výsledky. Přeji hodně štěstí. Namaste. 🙏
Náš tip: Hledáte zdravé způsoby, jak se zbavit stresu a napětí? Mrkněte na tipy naší lektorky Darči.